Audicien: Niet u, maar uw man heeft een probleem. Waarschijnlijk apneu!

De vrouw van Bart(45) klaagde bij de audicien over haar oordoppen die het omgevingsgeluid niet goed afsloten. ‘Ik hoor nog steeds het snurken van mijn man.’ De verkoper keek haar aan. Even bleef het stil, toen kuchte hij. ‘Mevrouw, is er niet iets anders aan de hand? Volgens mij hebt ú geen probleem, maar uw man. Heeft hij misschien apneu?’

Vragenlijst bevestigde vermoeden apneu

Toen zijn vrouw met dit verhaal terugkwam, keek Bart op de site van de ApneuVereniging. Hij vond een vragenlijst om te kijken of je risico op apneu had. Hij beantwoordde zo’n twintig vragen. Zijn score was verdacht hoog.
Hiermee ging hij naar de huisarts en de molen ging draaien. Slaaponderzoek thuis met allerlei draden op zijn lijf. Hij had het idee dat hij die nacht niet lang geslapen had. Toch blijkbaar wel voldoende. Uitslag:18 ademstops gemiddeld per uur. De eerste behandeling werd een verbetering van de neuspassage door een kno-arts. Na de neusoperatie volgde weer een slaaponderzoek, met als resultaat 32 ademstops per uur. Duidelijk geen verbetering! Daarom werd er toch maar gekozen voor een cpap.

Net als een bril

Bart hield de cpap meteen vanaf het begin elke nacht op. Dat gebeurde met vallen en opstaan. ‘Het ging beter toen ik me realiseerde dat het een hulpmiddel was om mijn leven te verbeteren, net als een bril of een gehoorapparaat. Als ik naar bed ga, moet dat ding gewoon op, klaar.’
Nu, twee jaar later, slaapt hij over het algemeen goed, zo’n zeven tot acht uur. Uitslapen zit er nog steeds niet in. Er is nog wel wat restschade en er zijn nog steeds periodes dat hij erg moe is. ‘Een primaire reactie is dan vaak het korte lontje en dat is niet altijd leuk voor mijn omgeving. Maar over het algemeen gaat het goed. Ik kan veel meer !’

Hé, je loopt gewoon mee

Sinds het overlijden van zijn moeder gaat hij samen met zijn vader en zijn broer elk jaar op stedentrip. Toen hij nog niet behandeld werd voor apneu, was hij in Edinburgh na een halve dag al gebroken. Een jaar later in Lissabon, toen hij zijn cpap had, keek zijn vader hem verbaasd aan. ‘Man, je loopt gewoon mee!’ Dat zijn de momenten waarop hij echt geniet.
Langzamerhand heeft hij ook weer zin in zijn hobby’s, onder andere modelbouw en fotografie. Op de bovenste verdieping van het huis heeft hij ruimte gemaakt om zich daarin uit te leven. Hij heeft meer geduld om dingen met precisie uit te voeren.

Dit verhaal verscheen eerder in ApneuMagazine